11 лютого 2023 р. Міжнародний день жінок і дівчат у науці

11 ЛЮТОГО – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЖІНОК І ДІВЧАТ У НАУЦІ

Щорічно 11 лютого за рішенням ООН відзначається Міжнародний день жінок і дівчат у науці (International Day of Women and Girls in Science). Цей день «заснований для того, щоб досягти повного і рівного доступу жінок і дівчаток до науки, а також забезпечити гендерну рівність і розширення прав і можливостей жінок і дівчат.» (з резолюції 70-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН від 22 грудня 2015 року). Слід зазначити, що згадка в назві свята «дівчат» не випадкова, адже тема участі в наукових спільнотах шкільного періоду також актуальна, чия участь у них набагато нижча ніж хлопчиків.

11 лютого 2023 р. Міжнародний день жінок і дівчат у науці

Таким чином пропонують звернути увагу на гендерний дисбаланс, щодо участі у науковій сфері. Цьому передувало дослідження, проведене в 14 країнах, яке показало, що можливість отримання ступеня бакалавра, магістра та доктора для жінок у сфері науки становить 18 %, 8 % і 2 % відповідно, в той час як для чоловіків ці показники становлять 37 %, 18 % та 6 %. Відсоток жінок, які задіяні у науковій сфері відрізняється у кожній частині світу, але, як правило, він невисокий. Для країн Центральної та Східної Європи цей показник становить близько 40 % і лише одна з п’яти країн досягла гендерного паритету, згідно з яким від 45 % до 55 % наукових працівників складають жінки. В Україні статистика доволі непогана – 46 % жінок-науковець, які зарекомендували себе в різних областях науки і їх досягнення визнані не тільки на Україні, а і за кордоном.

Наука і гендерна рівність – невід’ємні елементи процесу досягнення цілей розвитку, включаючи ті, які викладені в Резолюції Генеральної Асамблеї ООН «Перетворення нашого світу: Порядок денний у галузі сталого розвитку на період до 2030 року».

За матеріалами: Департамента науки і освіти Харківської обласної

державної адміністрації https://dniokh.gov.ua/

Доцентом закладу вищої освіти кафедри ТФП Ольгою КУТОВОЮ було проведено тематичну бесіду з студентами 3 курсу групи БТб20(3.10д) про рівність гендерних прав учасників наукової спільноти.