КАФЕДРА ПРОЦЕСІВ ТА АПАРАТІВ ХІМІКО-ФАРМАЦЕВТИЧНИХ ВИРОБНИЦТВ

Настоящее ‒ это суммарно
взятое прошлое

Томас Карлейль

 

Підготовка інженерів-технологів для фармацевтичних підприємств колишнього Радянського Союзу в основному здійснювалась в Ленінградському хіміко-фармацевтичному інституті, але з розпадом Союзу в 1991 році гостро постало питання про підготовку таких фахівців для фармацевтичних підприємств незалежної України. Тому з ініціативи ректора Харківського фармацевтичного інституту професора Черних Валентина Петровича у 1992 році була відкрита спеціальність «Промислова фармація» та створено факультет з однорідною назвою, першим деканом якого стала Лариса Михайлівна Віннік.

КАФЕДРА ПРОЦЕСІВ ТА АПАРАТІВ ХІМІКО-ФАРМАЦЕВТИЧНИХ ВИРОБНИЦТВ

Перший декан факультету промислової фармації, доцент
Віннік Л.М.

 

У зв’язку з необхідністю надання студентам інженерної підготовки у 1993 році створена кафедра процесів та апаратів хімічних технологій (ПАХТ).

У 1995 році у зв’язку з впровадженням інформаційних дисциплін в процес навчання студентів кафедру ПАХТ перейменовано в кафедру «Інженерні та інформаційні технології».

У 2005 році кафедрі змінено назву на «Процеси та апарати хіміко-фармацевтичних виробництв» (ПАХФВ).

На кафедрі проводилися інженерна підготовка майбутніх фахівців, що є фундаментальною базою для подальшого вивчення спеціальних дисциплін. Усі дисципліни, що викладалися на кафедрі процесів та апаратів хіміко-фармацевтичних виробництв, доцільно поділити на такі групи:

– професійно-орієнтовані дисципліни;
– інженерно-інформаційні дисципліни;
– дисципліни безпеки життєдіяльності.

КАФЕДРА ПРОЦЕСІВ ТА АПАРАТІВ ХІМІКО-ФАРМАЦЕВТИЧНИХ ВИРОБНИЦТВ

Так ми розпочинали (1993 рік)
Верхній ряд (зліва на право): О. С. Окороков, О. В. Шаповалов
Нижній ряд: Л. Г. Гонська, О. І. Зайцев, О. В. Колеснікова

 

З 1993 по 2016 рік кафедрою завідував Олександр Іванович Зайцев, який є розробником таких курсів, як «Процеси та апарати хіміко-фармацевтичних виробництв», «Математичне моделювання та використання ЕОМ в хіміко-фармацевтичних технологіях», читав лекції, проводив практичні заняття та консультував студентів спеціальностей «Технології фармацевтичних препаратів», «Якість, стандартизація та сертифікації» та «Біотехнологія» при виконанні ними дипломних та бакалаврських робіт по певних розділах, а також є автором понад 170 публікацій та співавтором 3 підручників. Працював над проблемою створення препаратів комплексної дії на основі іонообмінної здатності синтетичних алюмосілікагелей.

У 1993 році на кафедру були запрошені доцент Олександр Васильович Шаповалов і доцент Олександр Сергійович Окороков. Олександр Васильович брав активну участь у становленні кафедри та методичному забезпеченні дисциплін, що викладаються на ній. З 1996 року по 2001 рік був заступником декана промислового факультету та брав безпосередньо активну участь у відкритті спеціальності «Біотехнологія».

З урахування світових стандартів навчання студентів інженерних спеціальностей відбувались зміни дисциплін, які викладалися студентам спеціальності «Промислова фармація» тому відбувалося оновлення колективу кафедри, вона поповнювалася новими співробітниками. «Врожайним» був 1994-1995 навчальний рік. На кафедрі у цей час почали працювати доцент Вельма Володимир Іванович, доцент Лазарєв Микола Іванович, доцент Кутова Ольга В’ячеславівна, доцент Рубашка Володимир Петрович.

КАФЕДРА ПРОЦЕСІВ ТА АПАРАТІВ ХІМІКО-ФАРМАЦЕВТИЧНИХ ВИРОБНИЦТВ

Доцент Володимир Іванович Вельма – кращий декан 2002 року. Разом з ректором НФаУ, академіком НАН України, професором Валентином Петровичем Черних (2002 р.)

 

Помітний слід в історії кафедри залишив Микола Іванович Лазарєв. Він читав такі дисципліни, як «Інженерна графіка», «Комп’ютерна графіка», «Інформаційні технології в фармації». У той же час Микола Іванович починає професійно займатися педагогікою вищої школи. Результатом цієї діяльності став захист у 2004 році докторської дисертації на тему «Теоретичні та методичні принципи моделювання змісту загальноінженерних дисциплін для технологій навчання студентів». У цьому ж році йому було присвоєно вчений ступінь доктора педагогічних наук, а у 2005 році – вчене звання професора.

Ольга В’ячеславівна Кутова також була запрошена у 1993 році на роботу в Українську фармацевтичну академію на кафедру процесів та апаратів хіміко-фармацевтичних виробництв на посаду старшого викладача. Розробила курси «Загальна хімічна технологія» та «Математичне моделювання і застосування ЕОМ» для спеціальності «Технології фармацевтичних препаратів». З 1997 року Кутова О. В. працює на кафедрі на посаді доцента, а у 1998 році їй присвоєно вчене звання доцента кафедри ПАХТ.

Володимир Петрович Рубашка викладав на кафедрі дисципліни «Процеси та апарати хіміко-фармацевтичних виробництв» та «Системи управління базами даних». Значну увагу він приділяв розвитку дисциплін, пов’язаних з комп’ютерними технологіями та програмуванням.

У 1996 році на кафедру прийшов Віктор Понтієвич Панкратов. За час роботи на кафедрі викладав дисципліни «Основи інформатики», «Основи інформаційних технологій», «Інформаційні технології в фармації», «Інформаційні технології управління та проектування», «Обчислювальна математика та основи інформаційних технологій», «Обчислювальна математика та програмування», «Основи конструювання, моделювання та проектування», «Обчислювальні методи конструювання ліків», «Математичне моделювання технологічних процесів з використанням ЕОМ», «Системи управління та обробки даних», «Основи інженерної графіки», «Інженерна графіка», «Комп’ютерна та інженерна графіка», «Комп’ютерна інженерна графіка в проектуванні обладнання», «Безпека життєдіяльності». Підготував кілька навчальних посібників із зазначених дисциплін.

З 2002 році на кафедрі почав працювати Андрій Миколайович Чернов, людина, з великим досвідом виробничої і науково-дослідницької роботи.

 

КАФЕДРА ПРОЦЕСІВ ТА АПАРАТІВ ХІМІКО-ФАРМАЦЕВТИЧНИХ ВИРОБНИЦТВ

Олександр Іванович Зайцев та Олександр Васильович Шаповалов із випускниками спеціальності ТФП на Новорічному святі 2006 рік

У 2005 році кафедрі ПАХФВ були передані дисципліни «Основи охорони праці» та «Охорона праці в галузі», які почали вести Ольга Вікторівна Жуковіна і Ганна Андріївна Грецька.

 

КАФЕДРА ПРОЦЕСІВ ТА АПАРАТІВ ХІМІКО-ФАРМАЦЕВТИЧНИХ ВИРОБНИЦТВ

Колектив кафедри (2008 р.)
Верхній ряд (зліва направо): Лазарєва Т. А., Чернов А. М., Соколова Л. О.
Середній ряд: Вельма В. І., Шаповалов О. В., Бороненко В. М., Панкратов В. П.
Нижній ряд: Голуб Г. В., Кутова О. В., Зайцев О. І., Жуковіна О. В., Грецька Г. А.

 

Кафедра ПАХФВ постійно приділяла увагу роботі з перспективними студентами та випускниками факультету промислової фармації. Так, на кафедрі з 2005 року починає працювати асистентом Микола Миколайович Бойко, випускник факультету промислової фармації. Після захисту кандидатської дисертації М. М. Бойко викладав такі дисципліни: «Процеси та апарати хіміко-фармацевтичних виробництв», «Безпека життєдіяльності» та «Цивільний захист».

В умовах відсутності навчального матеріалу перед викладачами в перші роки створення кафедри, а також продовж існування постало важливе завдання ‒ розробка навчально-методичного забезпечення дисциплін, закріплених за кафедрою, які б надавали не лише теоретичні матеріали, а й враховували специфіку фармацевтичної галузі (технології виробництва ЛЗ та обладнання, яке при цьому застосовується). Результатом цієї кропіткої праці стало видання та перевидання низки підручників, навчальних посібників та методичних рекомендацій, які відповідають сучасним тенденціям техніки, науки та освіти та дозволяють студентам засвоїти матеріал і пізнати багато нового.

З метою впровадження сучасного практичного досвіду до навчального процесу постійно залучалися фахівці провідних вітчизняних підприємств (ТОВ «ФК «Здоров’я», ПрАТ «ФФ «Дарниця», ПАТ НВЦ «Борщагівський ХФЗ» тощо), а також доктори та кандидати технічних і педагогічних наук з інших закладів вищої освіти.

КАФЕДРА ПРОЦЕСІВ ТА АПАРАТІВ ХІМІКО-ФАРМАЦЕВТИЧНИХ ВИРОБНИЦТВ

Колектив кафедри у 2017 році

Професорсько-викладацький склад кафедри процесів та апаратів займав активну позицію в громадському житті університету, так серед них є декани, заступники деканів, члени Вченої ради університету, Вченої ради факультету промислової фармації, адміністрування та менеджменту, Циклової методичної комісії, центральної методичної ради, методичної комісії з технологічної підготовки студентів та ін.

Професор О. І. Зайцев був членом спеціалізованих вчених рад, секретарем спеціалізованої вченої ради спеціальності 15.00.01 ‒ технологія ліків, організація фармацевтичної справи та судова фармація, членом апробаційної комісії. Професор Р. В. Сагайдак-Нікітюк ‒ член апробаційної комісії зі спеціальності 15.00.01.

 

Print Friendly, PDF & Email