Історія кафедри промислової фармації

Стрімкий розвиток фармацевтичної технології спонукав до реорганізації навчального процесу підготовки здобувачів вищої освіти освітньої програми «Технології фармацевтичних препаратів». Так, у 2004 році було створено кафедру промислової фармації (наказ МОЗ України від 22.07. 2004 р. № 107), основним завданням якої є підготовка фахівців для фармацевтичної промисловості.

Кафедра стала випускаючою при підготовці спеціалістів спеціальності «Технологія фармацевтичних препаратів» та «Фармація» (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст та магістр). Перший випуск інженерів-технологів спеціальності «Технологія фармацевтичних препаратів» відбувся у 1997 році.

Історію існування технологічної кафедри, що займається питаннями практичної фармації можна простежити із 1921 року, коли одночасно із створенням Харківського хіміко-фармацевтичного інституту була створена і кафедра фармацевтичної практики, де викладався самостійний курс технології галенових препаратів, яким керував професор А.Д. Розенфельд. За свою вікову історію назва кафедри змінювалась на фармацевтична рецептура (1929), технологія лікових форм і галенових препаратів (1930), а розширення знань з виробництва лікарських засобів та стрімкий розвиток хіміко-фармацевтичної промисловості призвели до розподілу у 1976 році на кафедри аптечна технологія ліків та заводська технологія ліків, від якої в свою чергу і відокремилась кафедра промислової фармації (2004).

Завідувачі кафедри:

Історія кафедри промислової фармаціїЧуєшов В.І.

 

2004-2010 рр. В.І. Чуєшов – доктор фармацевтичних наук, професор. До реорганізації кафедри заводської технології ліків був її завідувачем з 1987 р. по 2004 р. Науково-педагогічна діяльність професора В.І. Чуєшова має широкий діапазон. До кола його наукових інтересів увійшли актуальні проблеми технології ліків і організації фармацевтичної справи, вирішенню яких присвячені його кандидатська і докторська дисертації. Кандидатську дисертацію на тему «Физико-химические и биофармацевтические исследования модифицированных аэросилов с целью их использования для приготовления эмульсионных мазевых основ» захистив у 1974 р. (керівники професор Д.П. Сало та професор М.М. Круглицький). У 1985 р. захистив докторську дисертацію на тему «Теоретическое и экспериментальное обоснование технологии пенных аэрозолей кровоостанавливающего, обезболивающего и антимикробного действия» (науковий консультант – професор Г.С. Башура).

Професор В.І. Чуєшов є співавтором 7 розроблених для практичної медицини фармацевтичних препаратів в аерозольному пакуванні: «Цемезоль» – кровоспинний та антимікробний препарат (Г.С. Башура, М.О. Ляпунов, В.І. Чуєшов та ін.), «Ентеризоль» – антимікробний препарат, призначений для санації менінгококового та дифтерійного носіїв, «Феректеризоль» (пінний аерозоль) – протизапальної, репаративної, антимікробної та гемостатичної дії (Є.В. Гладух, В.І. Чуєшов, В.П. Георгіївський та ін.), «Артокарпін» – протиглистний препарат у формі таблеток (В.І. Чуєшов, В.Б. Астафєєв, Н.В. Попова, Кеудон Распфон), фармацевтичний препарат «Альтан» у формі мазі – протизапальної та ранозагоювальної дії (К.І. Дворніков, В.І. Чуєшов, Є.В. Гладух та ін.), «Капсекол» – препарат у формі м’яких желатинових капсул (І.В. Сайко, В.І. Чуєшов, І.А. Зупанець, Л.В. Крічуковська), комбінований препарат «Ронідазол» у формі мазі (В.І. Чуєшов, Є.В. Гладух, Є.А. Безрукавий) та ін. У промислове виробництво упроваджено 6 фармацевтичних препаратів. На стадії освоєння промислового виробництва перебуває 8 лікарських препаратів, технології яких захищені авторськими свідоцтвами. Для 9 фармацевтичних препаратів проводяться доклінічні і клінічні дослідження. Лише за останнє десятиліття розроблені і затверджені 14 дослідно-промислових регламентів, 10 технічних умов, 23 тимчасові фармакопейні статті.

Протягом багатьох років був членом спеціалізованих рад із захисту кандидатських і докторських дисертацій при 1-му Московському медичному інституті ім. І.М. Сеченова (фармацевтичний факультет), Львівському і Запорізькому медичних університетах.

В. І. Чуєшова по праву можна вважати засновником «технологічної наукової школи», за роки своєї діяльності підготував 4 доктори фармацевтичних наук та 27 кандидатів наук.

Не менш вагомий внесок В.І. Чуєшов здійснив і в підготовку майбутніх фахівців, у 2002 році колективом авторів під його керівництвом підготовлений і виданий підручник «Промислова технологія ліків» (російською мовою), який став базовим у підготовці інженерів-технологів не лише на території України, але і за її межами.

2010-2019 рр. Є.В. Гладух − доктор фармацевтичних наук, професор. Під керівництвом професора Є.В. Гладуха подальшого розвитку набуває навчальна і методична робота кафедри, розширюються наукові дослідження, зміцнюється матеріальна база. Є.В. Гладух очолив також і «технологічну наукову школу», започатковану його наставником В.І. Чуєшовим.

Історія кафедри промислової фармаціїГладух Є.В.

Науковими напрямками діяльності є розробка складу та технології лікарських засобів усіх форм випуску на основі як синтетичних субстанцій так і природних. Співавтор низки оригінальних та генеричних лікарських засобів (таблетки «Альтан», мазь альтанова 2%, настойка листя горіха грецького), близько 50 дієтичних добавок у формі фіточаїв, косметичних засобів (гель «Живітан», крем «Малозоль»), які випускаються промисловістю. Захистив кандидатську дисертацію «Разработка состава и технологи пенного препарата в аэрозольной упаковке, обладающего антимикробным и гемостатическим действием» (наукові керівники – професор В.І.Чуєшов та професор В.П.Георгієвський) (1992) та докторську − «Теоретичне та експериментальне обґрунтування складу та технології таблеток та мазі з поліфенольними сполуками рослин роду вільха» (2004) (науковий консультант – професор В.І.Чуєшов). Автор та співавтор понад 450 наукових та науково-методичних праць, серед них – 20 патентів. Підготував 2 докторів наук та 12 кандидатів наук.

Науково-педагогічний склад:

На кафедрі промислової фармації протягом короткого часу працювали: доцент Віннік Лариса Михайлівна, асистент, кандидат фарм. наук Черняєв Святослав Володимирович, асистент Марченко Михайло Володимирович, професор Алмакаєва Людмила Григорівна.

Кафедра на 2019 рік – це 19 співробітників, серед яких 2 доктори фармацевтичних наук, професори; 13 кандидатів наук, доцентів; 3 старших лаборанти і 2 лаборанти.

Гладух Євгеній Володимирович, Чуєшов Владислав Іванович, Ляпунова Оксана Олексіївна, Сайко Ірина Володимирівна, Ніколайчук Ніна Олексіївна, Січкар Антоніна Анатолівна, Манський Олександр Анатолійович, Грубник Ігор Михайлович, Юдіна Юлія Вікторівна, Кухтенко Олександр Сергійович, Безрукавий Євген Андрійович, Кухтенко Галина Павлівна, Степаненко Сергій Володимирович, Трутаєв Сергій Ігорович, Солдатов Дмитро Павлович.

Історія кафедри промислової фармаціїКолектив кафедри промислової фармації (2013 р)

 

Кафедра промислової фармації НФаУ мала свої славні традиції і певні пріоритетні наукові напрямки, які перейшли в подальшому на кафедрі техзнологій фармацевтичних препаратів. Ці напрямки базуються на фундаментальній фармацевтичній школі, розвиток якої пов’язаний з такими визначними постатями, як проф. Ковальов С.Г., проф. Шубін С.Ф., проф. Півненко Г.П., проф. Сало Д.П., проф. Перцев І.П., проф. Чуєшоа В.І., проф. Гладух Є.В., які в різні роки успішно керували кафедрою.

Велику увагу приділено активніій роботі з розробки лікарських препаратів на основі сировини природного та синтетичного походження.

НАУКОВІ НАПРЯМКИ

Розробка складу, технології та біофармацевтичні дослідження лікарських засобів на основі природної та синтетичної сировини (№ держреєстрації 0114U000945).

Створення стандартизованих біологічно активних субстанцій та лікарських препаратів на основі продуктів бджільництва (№ держреєстрації 0114U000963).

Співробітниками кафедри було розроблено і впроваджено у виробництво більше 20 високоефективних лікарських препаратів.

 

Гортаючи сторінки історії

Історія кафедри промислової фармації

Студенти спеціальності «Технології фармацевтичних препаратів» на ПАТ НВЦ «Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод» з доцентами каф. промислової фармації Г.П. Кухтенко і А.А. Січкар (2016 р.)

 

Історія кафедри промислової фармації

Студенти спеціальності «Технології фармацевтичних препаратів» ТОВ «Кусум-Фарм», завідувач кафедри промислової фармації проф. Є.В. Гладух та завідувач кафедри аптечної технології ліків ім..Д.П. Сала проф. Н.П. Половко, доц. Г.П. Кухтенко, доц. С.І. Трутаєв. (2017)

 

Результати наукових здобутків студенти доповідали на всеукраїнських та міжнародних конференціях не лише у межах України, але і представляли НФаУ в різних країнах світу.

Історія кафедри промислової фармаціїІV науково-практична конференція школи молодих науковців ПАТ «Фармак» «Наука і сучасне фармацевтичне виробництво», м. Київ, 8 грудня 2016

Історія кафедри промислової фармації

XI науково-практична конференція молодих вчених та студентів ТГМУ ім.. Абуалі ібні Сіно з міжнародною участю «Медична наука: досягнення та перспективи» присвячена 25-річчю державної незалежності Республіки Таджикистан, м. Душанбе, 29 квітня 2016

 

Історія кафедри промислової фармації

LXXI Міжнародна науково-практична конференція студентів та молодих вчених «Актуальні проблеми сучасної медицини та фармації», м. Мінськ 17-18 квітня 2017

 

Історія кафедри промислової фармації

20-й ювілейний випуск фахівців зі спеціальності «Технології фармацевтичних препаратів» НФаУ зі співробітниками кафедри (2016)

 

 

Print Friendly, PDF & Email