20 березня 2024 р. – була проведена виховна година до дня народження М.О. Валяшко

ВАЛЯШКО Микола Овксентійович (20.03.1871, м. Куп’янськ Харківської обл. – 15.01.1955, Харків) – доктор фармацевтичних та хімічних наук (1919), професор, заслужений діяч науки, організатор (1946), перший ректор Харківського фармацевтичного інституту.

За створення фармацевтичного інституту М. О. Валяшко висловлювався наступним чином: «Для того, щоб дійсно підготувати хіміко-фармацевтів до науково-практичної діяльності необхідно створити особливий Фармацевтичний Інститут, в якому усі ці спеціальні предмети і проходилися б за відповідним планом і програмам. Без цього і при розподіленні слухачів за різними лабораторіями створити цілісну спеціальну освіту складно, оскільки нахил до фармацевтичної спеціальності для них завжди буде другорядним». В якості прикладу таких вищих навчальних закладів Микола Овксентійович наводив фармацевтичні інститути при університетах в Берні, Марбурзі, Берліні тощо, підкреслюючи при цьому, що «в Німеччині давно вже надається велике значення створенню таких інститутів, де слухачі отримують свою практичну підготовку від початку до кінця, причому в Інститутах ведуться і додаткові курси з більшою спеціалізацією». Такі висловлювання мали підґрунтя, оскільки Микола Овксентійович мав нагоду познайомитися з роботою німецьких фармацевтичних інститутів під час закордонного відрядження 1908 – 1910 рр.

Труднощі воєнних років, що наочно продемонстрували необхідність підготовки кваліфікованих фармацевтів, а також наполегливість провідних діячів фармацевтичної галузі в решті решт сприяли відкриттю в Харкові першого спеціалізованого вищого навчального закладу.

Завдяки ініціативі харківської групи фармацевтів – професорів М. О. Валяшка, М. П. Красовського, О. Д. Розенфельда, магістра фармації Л. Є. Розенфельда і фармацевтичної громадськості Харкова було зрушено питання про створення фармацевтичного інституту. В 1921 р. постановою Народного комісаріату охорони здоров’я  України і Головнауки в Харкові було відкрито перший в Україні фармацевтичний інститут. Термін навчання в ньому для студентів був три роки, а для спеціалізації аналітиків і виробників хіміко-фармацевтичної промисловості – чотири роки. Першим ректором навчального закладу (1921 – 1922 рр.) став М. О. Валяшко.

Біографія першого ректора Харківського фармацевтичного інституту доступна за посиланням:

1. https://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/1671/valyashko-mikola-ovksentijovich
  2. https://nuph.edu.ua/valyashko-nikolajj-avksentevich/

До дня народження М. О. Валяшко завідувачем кафедри ТФП проф. Олександром КУХТЕНКО 21.03.2024 проведено кураторську годину з учасниками освітнього процесу денної форми здобуття освіти 2 курсу ОП ТФП. Також були обговорені питання, пов’язані із історією розвитку Університету та освітнім процесом.

20 березня 2024 р. - була проведена виховна година до дня народження М.О. Валяшко