1 травня 2023 р. Міжнародний день праці

Міжнародний день праці – свято, що відзначається в 143 країнах. В понад 80 країнах світу День праці відзначається 1 травня. Ще близько 50 країн відзначають це свято в інші дні. Наприклад, в США День праці святкують в перший понеділок вересня.

Сьогодні це свято у нас асоціюється з Радянським Союзом, але святкують його не тільки на просторах колишнього СРСР. Фактично саме свято з’явилося як данина пам’яті про протести в США.

Історична довідка.

1 травня 1886 року в американському місті Чикаго почалися багатотисячні протести робітників. Вони вимагали встановлення 8-годинного робочого дня та підвищення зарплатні. На той час робочий день тривав 12 годин і більше, працювали і жінки, і діти, тому робітники постійно вимагали скорочення робочого дня та бодай мінімальних прав. Під час численних сутичок мітингуючих з поліцейськими загинуло кілька людей з обох сторін. З того часу страйки проводилися щороку і мали більш мирний характер. 1886 до протестів приєдналися робітники багатьох великих міст США, але влада придушила протест.

В 1888 році 1 травня було оголошене Днем загальнонаціональної боротьби за права робітників. Наступного року на Міжнародному конгресі робітничих партій цей день було обрано для організації інтернаціональної демонстрації. В 1890 році до протестів долучилися в Австрії, Чехії, Франції, Угорщині, Італії, Франції. Акція також була проведена у Львові.

У Львові День праці (як тоді казали «Львівська маївка») відзначали ще в 1890 році, тобто за часів Австро-Угорщини, за 20 років до Першої світової війни. Галичина тоді була центром нафтовидобутку, і робітництво зазнавало жорсткої експлуатації, тож і підтримало це прогресивне свято. Відомо, що на львівській маніфестації того дня були присутні Іван Франко і Михайло Павлик, які брали активну участь у створенні першої української політичної партії – Русько-української радикальної партії (РУРП). Тому, як бачимо, елементи святкування Дня праці були і до Радянського Союзу, однак мали інше забарвлення.

Першим містом України, яке долучилося до протестів, став Львів – у 1890 році. У наступні роки до акції почали долучатися й інші регіони нашої країни: Дрогобич, Борислав, Станіславів (Івано-Франківськ), Перемишль тощо.

Після Жовтневої революції 1917 року свято стало офіційним на території СРСР і спершу називалося День Інтернаціоналу. Першотравневі демонстрації отримали зовсім інше смислове навантаження. Свято носило яскраво виражений політичний характер, супроводжувалося масовими демонстраціями, різноманітними гаслами і прославлянням радянської влади, а тому втратило на цих територіях свій первісний сенс.

В часи незалежності України «День міжнародної солідарності трудящих» перейменували на «День праці», який відзначаємо 1 травня.

1 травня 2023 р. Міжнародний день праці

До визначного дня проведено виховний захід доцентом кафедри ТФП Іриною САЙКО зі здобувачами вищої освіти ТФПм19(4.10д).